The characters shown are real patients and the required consent to use their stories has been obtained from the patients and families. Photographs are for illustrative purposes only.
Az egykor elsődlegesen gyermekkori betegségnek vélt gerincvelői izomsorvadás (SMA) serdülőknél, fiatal felnőtteknél vagy akár későbbi felnőttkorban is diagnosztizálható.1
EGY GONDOZÓ BESZÁMOLÓJA:
„Bárcsak többet tettem volna”
Egy SMA-val élő fiatal felnőtt gondozójának és családjának útja az SMA ösvényén.
„Ha ismertem volna a betegséget, egy dolgot másképp csináltam volna: visszamentem volna az orvoshoz, ötpercenként visszamentem volna a rendelőjébe! Mert hogy valami nem volt rendben, az biztos volt... úgyhogy keress fel egy szakorvost, ne várj, mert minél többet vársz, annál jobban hanyatlik az állapot. Nem lehet visszacsinálni.”
– Michel
EGY BETEG BESZÁMOLÓJA:
„Normális vagyok. Csak egy kicsit más, mint a többiek”
Egy serdülőkorban diagnosztizált felnőtt beszámolója a betegségéről.
„Az én tanácsom azoknak a tinédzsereknek, akik SMA-val élnek vagy úgy gondolják, hogy SMA-juk van, az, hogy beszéljenek róla. [...] Én még nem mondhattam azt az apámnak, hogy »apa, menjünk el az orvoshoz, azt hiszem, valami bajom van.«
Beszélj róla, mert te élsz vele, a te testedről van szó. Ha gyerek vagy még, kérdezd meg magadtól: »most megbolondultam, vagy tényleg nem megy?«. Nézz utána, keress rá, írd be a keresőbe, hogy »nem tudok felemelni a karommal 5 kilót« és egy csomó találat fog feljönni. Szedd össze a bizonyítékokat, beszélj a szüleiddel és menjetek el mihamarabb az orvoshoz!”
– Samuel
Beavatkozás hiányában a 2-es és 3-as típusú SMA-val élő személyek betegsége idővel súlyosbodni fog, ezért a motoros képességek mielőbbi stabilizálása és fenntartása nagyon fontos.2
Az SMA-val élők számára gondozás révén minden eddiginél jobb eredmény érhető el.
Beszélje meg még ma orvosával a betegség stabilizálásának és javításának lehetőségeit.
Az SMA-val élőknek felkínált gondozás minősége az idők során sokat változott. A folyamatban lévő kutatásoknak köszönhetően egyre jobban feltárhatjuk az SMA tudományos hátterét és a gondozási lehetőségeket.3-5
A kiadványban szereplő személyek valódi betegek, és történetük felhasználásához a betegek illetve családjaik hozzájárultak. A fényképek kizárólag illusztrációként szolgálnak.
1. NIH. Spinal Muscular Atrophy Factsheet: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Spinal-Muscular-Atrophy-Fact-Sheet
2. Kaufmann P, et al. Prospective cohort study of spinal muscular atrophy types 2 and 3. Neurol 2012;79:1889-1897.
3. Mercuri E, et al. Diagnosis and management of spinal muscular atrophy: Part 1: Recommendations for diagnosis, rehabilitation, orthopedic and nutritional care. Neuromuscul Disord 2018;28(2):103-115.
4. Finkel R, et al. Diagnosis and management of spinal muscular atrophy: Part 2: Pulmonary and acute care; medications, supplements and immunizations; other organ systems; and ethics. Neuromuscul Disord 2018;28(3):197-207.
5. Juntas Morales R, et al. Adult-onset spinal muscular atrophy: An update. Rev Neurol (Paris) 2017;173(5):308-319.